image

PeyamaKurd - Fransa Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Fransa ile Almanya arasında yeni nesil savaş uçaklarının üretimi konusunda 65 milyon euroluk anlaşma imzalandı.

Yapılan anlaşamaya ilişkin Paris'in banliyölerinden Gennevilliers'de Fransız şirketi Safran'ın merkezinde, Safran ve Alman MTU şirketleri, yeni nesil savaş uçakları üretimi konusunda iki yıllık anlaşma imzaladı.

Söz konusu Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen da imza törenine katıldı. Savaş uçaklarının üretimi için iki ülke tarafından eşit şekilde finanse edilecek 65 milyon euroluk bütçe ayrıldı.

Fransa ve Almanya arasında yeni silahlar ve insansız hava araçlarının geliştirilmesi konusunda da işbirliği yapılacağı kaydedilirken, Fransız Airbus ve Dassault şirketlerinin uçakların tasarım ve konseptini belirleyeceği duyurdu

Diğer taraftan Fransa Savunma Bakanı Parly, burada yaptığı konuşmada, "Bugün Avrupa savunma ve güzel Fransa-Almanya işbirliğimiz için önemli bir etabı geçtik" ifadesini kullandı.