image

PeyamaKurd- Fransa’da Başbakan Elisabeth Borne'un kabinesinde değişiklik yapıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da katılılacağı yeni kabinenin Bakanlar Kurulu, yerel saatle 16.00'da toplanacak.

Elysee Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklama ile, kabinede değişikliğe gidildiği duyuruldu.

Fransa’da 12 ve 19 Haziran'da düzenlenen genel seçimde, milletvekili seçilemeyen Deniz İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Justine Benin, Sağlık Bakanı Brigitte Bourguignon ve Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Uyum Bakanı Amelie de Montchalin'ın yerine yeni isimler atandı.

Birçok bakanın görevi değişti

Yapılan kabine değişikliğinde, Deniz İşlerinden sorumlu Devlet Bakanlığına Herve Berville, Sağlık Bakanlığına Francois Braun, Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Uyum Bakanlığına Angers Belediye Başkanı Christophe Bechu getirildi. Hükümet Sözcüsü Olivia Gregoire'ın görevinde değişikliğe gidilerek KOBİ, Ticaret, Zanaat ve Turizm'den sorumlu bakan olarak görevine devam etmesine karar verildi.

Bakanlıktan, hükümet sözcülüğüne

Daha önce Parlamento İlişkilerinden sorumlu Bakan görevini üstlenen Olivier Veran, yeni hükümet sözcüsü oldu. Yeni Parlamento İlişkilerinden sorumlu bakan olarak Franck Riester atandı.

Meclis'te salt çoğunluğu bulunmayan iktidar kanadının, meclise sunması beklenen Fransızların alım gücüne ilişkin yasa tasarısı için diğer siyasi güçlerle ortak yol bulup bulamayacağı da gündemde merak edilen bir konu olarak yerini koruyor.