image

PeyamaKurd - Fransa Genelkurmay Başkanı  General François Lecointre, Soğuk Savaş sonrası ve küreselleşmeyle birlikte dünyada yeni kamplaşmaların yaşandığını belirterek, “Yeni bir dünya düzenine doğru gidiyoruz” ifadesini kullandı.

ABD ve Çin ekseninde kamplaşmaların yaşandığına ve 2030 yılına doğru şiddetli çatışma risklerinin artacağına dikkat çeken Lecointre, Le Figaro gazetesine verdiği röportajda demografik dengesizlikler, iklim krizi, ekonomik krizler ve özellikle Arap-Müslüman ülkelerinin  batı dünyasına karşı olan hayal kırıklığı nedeniyle büyük kamplaşmaların yaşandığını söyledi.

Tüm bu olumsuzluklara Afrika’daki demografik dengesizlikler ile iklimsel sorunların ilave olduğunu belirten Lecointre, Afrika ülkelerindeki devlet zayıflığı yüzünden krizlerin artarak devam edeceğini ifade etti. 

“Dünya Çin ve ABD ekseninde yeni bir düzene doğru gidiyor”

Bunların yanı sıra Çin, Rusya ve İran gibi bölgesel güçlerin yeniden nüfuz yayma projelerinin de eklendiğini kaydeden General Lecointre, dünyanın Çin ve ABD ekseninde yeni bir düzen etrafında yapılanmaya doğru gittiğini ifade etti.

Lecointre bu durumdan büyük bir kamplaşmanın doğacağı uyarısında bulunarak, ABD ile Çin’in diğer ülkeleri taraf seçmeye zorlayacağını söyledi. ABD ve Çin ekseninde rekabetin yeniden yapılandırılacağını ifade eden Lecointre, yeni dünya düzeninin de bu eksende kurulacağını bildirdi.

Özelde Fransa, genelde Avrupa Birliği’nin bu iki taraf arasında seçim yapmaması gerektiğinin önemine değinen François Lecointre, Avrupa’nın taraf olmadan bir denge oluşturmasının hayati önem taşıdığına vurgu yaptı.

“Avrupa, ya ‘o yolu’ izleyecek ya da kaybolacak”

Fransa Genelkurmay Başkanı bu gelişimler etrafında Avrupa üzerinden de değerlendirmelerde bulunarak, Avrupalıların stratejik özerklikleri üzerinde düşünmekte zorluk çektiklerine dikkat çekti.

Lecointre, zorluklarla ortak pazar ve ortak para birimine geçen Avrupa Birliği’nin kısa vadede ortak bir siyasi kimliğe kavuşmasının zor olduğunu söyledi.

Lecointre konuyla ilgili “Avrupa ya ortak bir Avrupa Savunma Sistemi’nden geçen yolu izleyerek vatandaşlarının güvenliğini sağlayarak uluslararası sahnede kalır, ya da kaybolur” ifadelerini kullandı.

“Rusya, Türkiye ve Çin’in Afrika’daki varlığı rahatsız edici”

Öte yandan Lecointre, Rusya’nın dijital araçlar ile etki alanlarını kullanarak Avrupa demokratik modelini zayıflatmaya çalıştığını belirterek, Fransa’nın bulunduğu Afrika ülkelerinde bu durumun görüldüğünü ifade etti.

Rusya, Türkiye ve Çin’in Afrika kıtasındaki varlığının endişe verici ve rahatsız edici olduğunu dile getiren Fransız General, özellikle Çin’in bir fetih arzusu ve yayılmacı politikasıyla kıtadaki dengeleri değiştirmeye çalıştığına vurgu yaptı.