image

PeyamaKurd - ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, '120 saatlik ateşkes anlaşması'nın ardından, "Ateşkese dair gerçek bir ilerleme sağladık gibi görünüyor ve IŞİD'in dirilişini ve müttefikimiz Kürtlerin yüz üstü bırakılmasını önleyecek sürdürülebilir bir çözüm umut ediyorum" sözlerini kullandı.

ABD Başkanı Donald ile Türkiye ve Suriye'deki gelişmeleri konuştuğunu belirten Graham, sosyal medyada yaptığı paylaşımda ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence'e ve Dışişleri Bakanı Michael Pompeo'ya teşekkür etti.

Graham, iki ismin, bir ateşkesi gerçekleştirmek gibi zor bir görevin üstesinden gelmeyi ve Türkiye'nin Rojava işgalinin neden oldukları karşısında sürdürülebilir çözümler yaratmayı denediklerini savunarak, "Ateşkese dair gerçek bir ilerleme sağladık gibi görünüyor ve IŞİD'in dirilişini ve müttefikimiz Kürtlerin yüz üstü bırakılmasını önleyecek sürdürülebilir bir çözüm umut ediyorum" dedi.

"Operasyonun sona erdirilmesi için Trump'la çalışmaya hazırız"

Türkiye'nin Rojava'ya yönelik Askeri harekatın ABD'ye daha fazla stratejik zarar vermeden sonra erdirilmesi için Senato'da Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu da belirten Graham, kaydedilen ilerlemenin devamı için Trump ile çalışmayı sürdürmeye hazır olduğunun altını çizdi ve Senato'da da iki partinin bu yöndeki iş birliğinin sürmesi için gerekli katkıyı vermeye devam edeceğini dile getirdi.

Diğer taraftan Türkiye ve ABD arasında varılan anlaşmanın duyurulmasının ardından senatörlerin yaptırım tasarısına 'son sürat' devam edeceği duyuruldu. Sözcülük tarafından yapılan açıklamada hazırlanan tasarının hızlandırılacağı vurgulandı.