image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki Zaporijya Nükleer Santrali ve çevresinde meydana gelen patlamaların kesinlikle "kabul edilemez" olduğunu ifade eden  UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi, tarafların ateşle oynadığına dikkat çekti. Grossi mesajında çağrıda bulunarak, "Bunun arkasında her kim varsa derhal durmalıdır" dedi.

Bölge ile ilgili Grossi adına Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı(UAEA) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Zaporijya ve çevresinde dün gece ve bu sabah gerçekleşen çok sayıda patlamaya ilişkin uyarı geldi.

Grossi, taraflara yaptığı açıklamada, düzinelerce bombanın hem nükleer santralin bulunduğu alana hem de çevresine isabet ettiği vurgulanarak, uzmanların patlamaları görebildiğine vurgu yaptı.

Yayımlanan açıklamada, şiddetli bombardıman sonucunda tesiste bazı binaların yanı sıra ekipmanların zarar gördüğü ancak nükleer güvenlik ve emniyeti tehlikeye atacak bir durumun henüz yaşanmadığı aktarılarak, UAEA Başkanı Grossi'nin düşüncelerine yer verildi.

"Defalarca söylediğim gibi ateşle oynuyorsunuz"

Bu açıklamaya göre UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi şu ifadelere yer verdi:

"Dün ve bu sabah, ekibimizden gelen haberler son derece rahatsız edici. Bu büyük nükleer santralin bulunduğu alanda meydana gelen patlamalar kesinlikle kabul edilemez. Bunun arkasında her kim varsa derhal durmalıdır. Daha önce defalarca söylediğim gibi ateşle oynuyorsunuz."