image

PeyamaKurd- Halkların Demokrat Partisi (HDP) Diyarbakır il binasına başlatılan açlık grevi eylemine polisler tarafından baskın yapıldı.

Diyarbakır HDP İl binasının çevresine yığın yapan polisler, HDP’li vekiller Ebru Günay, Musa Farisoğulları, Meral Danış Beştaş, Remziye Tosun, Selçuk Mızraklı Semra Güzel, Saliha Aydeniz ve Pero Dündar ile partililer tarafından engellendi. Bunun üzerine il binasının kapısında nöbet eylemi başlatan HDP’liler ile polisler arasında uzun süreli tartışmalar yaşandı.

Diyarbakır il binasını basan polis, dış kapıyı kırarak içeriye girdi. Milletvekili Tayip Temel ve Murat Sarıç’ı darp eden polis, 7 kişiyi gözaltına aldı.

İl binasına giren maskeli robokop polisler, HDP’li vekiller Tayip Temel, Murat Sarıcaş ve Dersim Dağ’a plastik mermi sıktı. Daha sonra içeri giren polisler, HDP’li Murat Sarısaç ve Dersim Dağ’ı tekmelemesi görüntülere yansıdı.

Vekiller, tekme atan polise karşı kendilerini savundu. Daha sonra içeri giren polis müdürü HDP’li vekillere “Suç işliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Video: Mezopotamya Ajansı

HDP’li vekillerin tepki tepki göstermesi üzerine polis müdürünün “Haddini bil” demesi dikkat çekti. Polisler, HDP’li vekillerin baskının yapıldığı Vedat Aydın Konferans Salonu’na girmesini de kalkanlarla engelledi.

Açlık grevi eylemlerinin hukuki ve demokratik olduğunu belirten Tayyip Temel, “Parti binamızın içinde olan eylem ve etkinlik, akşam saatlerinde yüzlerce robokop, maskeli silahlı polisler tarafından binamızın camları ve kapıları kırılarak, içeri girildi. Arkadaşlarımızın yerlerde sürüklenerek gözaltına alındığı gibi, vekil arkadaşlarımız, bizler darp edildik” dedi.