image

PeyamaKurd - Libya gündemi ile toplanan Berlin Konferansında açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres, "Libya'da tüm ülkeyi saracak bir iç savaşı engellemek için şimdi acilen ve kararlı bir şekilde harekete geçmeliyiz" ifadesini kullandı. 

Guterres, Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin'de düzenlenen uluslararası konferansın açılış konuşmasında, "Burada aciliyet gerektiren bir husus için topladık. Libya'da kötüye gidiş sarmalının önüne geçmemiz lazım" sözlerine yer verdi. 

Bir sene önce uluslararası toplumun desteğiyle Libya halkının siyasi sürece yaklaştığını anımsatan Guterres, nisan ayında "umutların suya düştüğünü" ve başkent Trablus'taki çatışmanın binlerce kişinin ölmesine ve yaralanmasına yol açtığına işaret etti.

Öte yandan Libya'da uluslararası insancıl hukukun defalarca ihlal edildiğini ifade eden Gutteres şunları dile getirdi, "170 binden fazla kişi zorla yerinden edildi, Trablus'ta 220 okul kapatılarak 116 bin çocuk temel insan hakkı olan eğitimden mahrum bırakıldı."

Sığınmacı merkezlerinde tutsak kalmış mülteci ve göçmenlerin de korkunç koşullar altında yaşadığına işaret edeN Guterres, "Bu korkunç durumun sürmesine izin veremeyiz" diye konuştu.