image

PeyamaKurd - Ülkede yeni hükümet güven oyu alırken, Libya’nın doğusundaki Bingazi’de bazı kabileler, üyelerinin kaçırılması ve kaybolmasından, kimliği belirsiz silahlı kişiler ve askeri araçların kentte dolaşmasından şikayet ediyor.

Konuyla ilgili iddialara göre, bölgedeki Hafter yanlısı aktivist Usame Bu Hallak, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından aranan Hafter güçlerinin lideri Mahmud El Werfalli'nin eylemlerini eleştirdiği için ölüm tehditleri aldı.

El-Avakir kabilesinden Bu Hallak, bir videoda evinin önünde makineli tüfek taşıyorken göründü ve kendisini zayıflatmaya çalışan herkesi hedef almakla tehdit etti.

"Libya'da Hafter güçlerine ayrımcılık"

Werfalli, birkaç gün önce kendisine bağlı bir askeri güçle Bingazi kentindeki bir araba şirketinin merkezini basarak tahrip ettiği video kaydında görülmüştü.

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçları işlediği gerekçesiyle aranan Werfalli, videoda yurtdışında yaşayan şirket sahibini Libya'ya döndüğünde "öldürmekle" tehdit etti.

Şirket sahibini "Sömürücü tüccarların kaderi budur" diyerek tehdit eden Werfalli, şahsı "ordunun yedek parçalarını Hafter milislerine çok yüksek fiyatlarla" satmakla suçladı.

Bingazi'de saldırılara karşı uyarı

Bingazi'deki Sirenayka kabileleri de, kimliği belirsiz araçlar ve ve maskeli şahıslarla vatandaşlara yönelik saldırganlık konusunda uyarıda bulundu.

Aşiret bir video yayınlayarak, "Vatandaşlara karşı cinayet, adam kaçırma, zorla alıkoymanın yanı sıra kamu ve özel mülkiyetlere saldıran otomobillere karşı kendimizi savunacağız " açıklamasını yaptı.

Aşiretlerden Hafter'e mesaj

Açıklamada, yetkili makamlara, Barka'daki aşiretin mensuplarını kendi kendilerine korumaya başlamadan önce söz konusu otomobillerdeki bu şahısları tutuklamaları, taciz olaylarından sorumlu kişileri ortaya çıkarmaları ve kaçırılanların akıbetlerini açıklamaları için bir hafta süre verildi.

Aşiretler tarafından yapılan açıklamada, "Hafter'e bağlı hiçbir tarafın herhangi bir sivili tutuklama hakkı olmadığı, bunun sadece iç güvenlik veya ceza soruşturmalarıyla yetkili polis teşkilatları tarafından yapılabileceği" belirtildi.

"Bingazi'deki güvenlik kaosu yeni değil"

Gazeteci Ali Ebu Zeyd, Bingazi'deki güvenlik kaosunun yeni olmadığını, 2014 yılındaki  ‘Onur Operasyonu’ndan beri devam ettiğini söyledi.

Hafter'in milisleri tarafından işlenen suçlar, Hafter'in Bingazi'de iddia ettiği savaş haliyle örtbas ediliyordu.

Arabi 21’e konuşan Ebu Zeyd, şu anda kötüleşen güvenlik durumu ile Hafter güçlerine bağlı milislerin işlediği yüksek suç oranının iki temel sebebi olduğunu söyledi.