image

PeyamaKurd - Libya'nın doğusundaki askeri güçlerin lideri isyancı General Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için başlattığı saldırının üzerinden dört ay geçmesine rağmen hedefine ulaşamadı.

Hafter güçleri, Trablus'un yakın zamanda ele geçeceğine ilişkin açıklamalar yapsa da uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı askeri güçlerin savunma hattını kıramadı. UMH güçleri Hafter'in harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları kritik Giryan kentinin yanı sıra bazı stratejik noktaları da kontrol etmeyi başardı.

Hafter güçleri, 4 Nisan'dan bu yana Trablus'u ele geçirmek için 5 ana cepheden saldırı düzenliyor. UMH güçleri ise Hafter'in saldırılarını geri püskürtmekle beraber saldırı cephelerinin arkasından Hafter'in tedarik hatlarını kesmek için iki cephe açmaya çalışıyor.

Trablus'a aylardır giremeyen Hafter güçlerinin, başarısızlıklarına rağmen Trablus ile Misrata arasındaki bağlantı yolunu kesmek için başkentin 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune bölgesinde Karabulli cephesini tekrar açması bekleniyor.