image

PeyamaKurd - Libya’da isyancı General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) kuvvetleri, 26 Ağustos'ta Fayiz el-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) yanlısı milislere karşı başkent Trablus ve çevresinde gerçekleştirdiği savaşlarda önemli bir ilerleme kaydettiğini açıkladı.

Serrac'a yakın kaynaklar, Fayiz el-Serrac'ın ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM) yetkilileriyle görüşmek üzere sürpriz bir ziyaretle Tunus'a gitti.

LUO'ya ait savaş medya bölümü, kuvvetlerinin Geryan şehrini kontrol etmeye yaklaştığını ve farklı eksenlerde ilerleme kaydettiğini belirtti. Medya bölümü, geçen pazar akşamı Geryan şehri eteklerinde Gut el-Rih bölgesinin kontrolünü ele geçirdiğini belirtti.

Orduya bağlı el-Kerame Operasyon Odası tarafından yapılan açıklamada, ordu kuvvetlerinin ilerleyişi ortasında Hemir bölgesindeki iki zırhlı aracın imha edildiğini ifade etti.

Merkez, ordu kuvvetlerinin Buzyan bölgesindeki milis direnişinin yok edilmesi sonrasında Geryan şehri merkezine doğru ilerledi. Ordu hava kuvvetleri, terörist milislerin ve paralı askerlerin Mağaribe ve Ğan bölgesinde teröristlere mensup milis ve paralı askerlerin mevzilerini doğrudan hedef aldıklarını belirtti.

Bu arada Serrac hükümeti, Geryan'daki kuvvetlerine askeri takviyede bulunduklarını açıkladı. UMH'ye bağlı Geryan'ı Koruma Gücü, söz konusu askeri takviyeyi “oldukça büyük” olarak nitelerken, yayınladığı kısa bir bildiride de üyelerinin el-Mağaribe bölgesi başta olmak üzere Geryan çevresindeki Ulusal Ordu kuvvetlerine karşı meydana gelen şiddetli çatışmalarda “zor bir durumla” karşı karşıya olduklarını ifade etti.