image

PeyamaKurd - İran ve Şiilerin yoğunlukta yaşadığı bölgelerde ABD’ye karşı tepki ve tehditler devam ederken, Irak Parlamentosu yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması için 5 maddelik bir karar tasarısını onayladı. Oturuma katılmayan Kürtler, Irak Parlamento Başkanı Muhammed Helbusi’nin gündeminde idi. Halbusi'nin, oturumdaki Şii vekillere, "Kürtleri örnek alın. Onlar, ABD'yi karşılarına almadı ama taziyeye gittiler. Dengeyi sağlamak için onlar gibi olunmalı" dediği öne sürüldü. 

170 vekilin yer aldığı oturumda kabul edilen karar tasarısında,  2016 yılında Eski Irak Başbakanı Haydar Abadi döneminde terör örgütü IŞİD’e karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon güçlerinin Irak’taki IŞİD unsurlarına karşı mücadele etmek üzere ülkeye girmesinin önünü açan anlaşmasının lağv edilmesine karar verildi.

Sunilerle Kürtler ise söz konusu oturuma katılmadığı. Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak ise, Irak Parlamento Başkanı Muhammed Helbusi’nin Şii vekillere telkinde bulunarak “Irak’ı bölecek bir karar almamamız gerekiyor, aksine Irak’ın politikasını yansıtacak ve kapsayacak bir karar almalıyız ki uygulamaya koyabilelim” dediğini belirtti.

'Kürtleri örnek verdi'

Söz konusu kaynak Habusi konuşmasında Kürtleri örnek vererek, “Bakın Kürtler, Süleymani’ye ve Erbil’de Kasım Süleymani’nin taziyesine katılıyor ancak parlamentodaki oturuma katılmayarak ABD’yi karşılarına almadı, bunu da dengeyi sağlamak için yaptılar diye belirtti" sözlerini kullandı.