image

PeyamaKurd - Avusturya'da Viyana Eyalet Parlamentosu, Halepçe Katliamı’nı soykırım olarak tanıdı.

Dün yapılan parlamento oturumunda bütün milletvekillerinin oy birliğiyle 1988 yılında Halepçe'de gerçekleşen kimyasal gaz saldırısı soykırım olarak tanındığı ifade edildi.

Kararı duyuran Yeşiller vekili Berivan Aslan, "Avusturya siyasi tarihinde ilk kez Kürtlere karşı işlenen kitlesel bir suç 'soykırım' olarak tanındı" sözlerine yer verdi.

Avusturya'nın Viyana eyalet parlamentosu, Yeşiller, Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) ve Yeni Avusturya ve Liberal Forum (NEOS) partilerinin verdiği ortak önergeyi oybirliğiyle kabul ederek Halepçe katliamını 'soykırım' olarak tanıdı.

Kararı 23 Mart'ta yapılan oturuma ilişkin yazılı açıklamasında paylaşan Viyana Parlamentosu, açıklamada, Yeşiller Partisi Milletvekili Berivan Aslan'ın sözlerine de yer verdi. 

Berivan Aslan, konuşmasında, '35 yıl önce Saddam Hüseyin tarafından düzenlenen zehirli gaz saldırısında 5 bin Kürt'ün öldürüldüğünü' aktardı.

Yapılan oylamada, Yeşiller, SPÖ ve NEOS'un verdiği önerge oy birliğiyle kabul edildi ve Halepçe katliamı Viyana Parlamentosu tarafından 'soykırım' olarak tanındı.