image

PeyamaKurd - İran destekli kurulan Haşdi Şabi örgütü, ABD’nin terör listesine eklendi. Irak’ta ve Suriye’de yaptığı eylemler ve terör saldırılarından dolayı Haşdi Şabi’yi terör listesine alan ABD, bu örgüte bağlı 3 diğer silahlı milisleri terör listesine ekledi.

Haşdi Şabi’yi terör listesine alan ABD, durumu onaylamak Amerikan Kongresi’ne göderdi. Resmi yayınlanan belgede Amerikan Kongresi, Haşdi Şabi’yi ve ona bağlı 3 örgütü terör listesine eklediğini açıkladı.

Amerika Kongresi Irak Haşdi Şabi milislerine bağlı 3 silahlı grubun da içerisinde yer aldığı terör listesini onayladı. Amerikan Kongresi tarafından Listede yer alan gruplar “terör örgütü” olarak tanımlandığı ifade edildi.

İran destekli eylemlerde bulunan Haşdi Şabi ile birlikte terör listesine alınan diğer silahlı 3 örgütü ise, Esayib Ehl El-Heq, Nuceba Hareketi ve Irak Hizbullahı olarak biliyor.

Onaylanan listenin Amerikan Kongresi tarafından SENATO’ya gönderildiği belirtildi.

İran’a bağlı olarak hareket eden Haşdi Şabi örgütünün kuruluş amacının IŞİD’e karşı olduğunu ifade ediliyor. Şii Arapların çoğunlukta yer aldığı Haşdi Şabi milisleri içerisinde öne çıkan Esayib Ehl El-Heq, Nuceba Hareketi ve Irak Hizbullahı ABD’yi Irak topraklarından çıkmaması halinde hedef alacaklarını ilan etmişti.