image

PeyamaKurd - Kayyum atamaları, Demirtaş hakkındaki tutuklama kararı ve KCK davasından çıkan sonucu eleştiren HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP'nin demokratik siyasetten tasfiye edilmeye çalışıldığını dile getirdi. 

Açıklamada bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri'ne kayyum atanmasını, iktidar partisi AKP'ye oy verenlerin de yanlış bulduğunu vurguladı. 

HDP’li Oluç, partisi tarafından konu ile ilgili yaptırılan bir anketin detaylarını parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerle paylaşarak, HDP'nin son yerel seçimlerde Diyarbakır'da yüzde 64 oy aldığını, ancak kentte kayyum uygulamasına karşı olanların oranının yüzde 81 olduğunu ifade etti. 

GRUP Başkavekili Oluç, Mardin ve Van'da ise kayyum karşıtı kesimin yüzde 70'in üzerinde olduğunu bildirdi. 

Diğer taraftan yaptırdıkları araştırmaya göre Türkiye'nin batısındaki illerde AKP'ye oy veren seçmenler içinde de kayyumu yanlış bulanların oranının yüksek olduğunu dile getiren Oluç, HDP'nin eski eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkındaki yargı sürecinin de hukukla bir alakasının olmadığını ve her normal vatandaşın bu sürece "oyun" diyeceğini kaydetti.