image

PeyamaKurd - Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına O.G. isimli şahış tarafından yapılan silahlı saldırıda Deniz Poyraz yaşamını yitirdi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İzmir'de HDP binasına yapılan saldırıya ilişkin partisinin Genel Merkezinde açıklamalarda bulundu. 

Sancar, partisinin İzmir il binasına düzenlenen saldırı ile ilgili, “Bugün parti binamızda 40 kişinin katılacağı bir toplantı vardı. Son anda iptal oldu. Katilin amacı katliam yapmaktı" dedi.

"Amacı katliam yapmaktı" 

“İzmir il binamıza alçakça bir saldırı gerçekleştirildi ve Deniz Poyraz kardeşimiz katledildi” ifadelerini kullanan Sancar, “Bu alçakça bir saldırıdır ama göz göre göre gelen bir cinayettir. Şunu öncelikle belirteyim, burada sadece rastgele bir kişiyi öldürme ile sınırlı bir plan söz konusu değildir, bugün İzmir İl Örgütümüzde saldırının gerçekleştirildiği saatlerde yaklaşık 40 kişilik yönetici grubumuzun bir toplantısı vardı. Daha önce planlanmış olan bu toplantı acil bazı nedenlerden dolayı ertelendi. 

Burada plan açıktır, yapılmak istenen bir katliamdır. Biz bu katliam planlarını yakından tanıyoruz, zaten İzmir İl binasına girip tabloyu gören arkadaşlarımız bir iki kurşunla hedef gözeterek öldürme ile sınırlı bir amaç olmadığını görüyorlar. Çünkü tam anlamıyla tarama yapmış katil, yani kim varsa öldürmek üzerine ateş açmış. Bu katliam aynı zamanda bir provokasyondur, bunun çok tehlikeli bir provokasyon olduğunu herkesin çok net görmesi gerekiyor” dedi. 

“İktidar bu cinayetten sorumlusudur"

MHP lider Devlet Bahçeli’nin  siyasetçilere, gazetecilere ve muhalif parti üyelerine dair açıklamalarını hatırlatan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “Her gün herkesi her kurumu tehdit eden, hedef gösteren iktidarın küçük ortağı bu saldırı karşısında ne diyor? Sözü nedir? Gazetecileri, siyasetçileri ve en başta partimizi, bütün demokratik kitle örgütlerinin yöneticilerini, bütün muhalefet partilerini hedef gösteren iktidarın küçük ortağı da bu saldırıdan sorumludur. İktidar bir bütün olarak bu saldırının sorumlusudur. Her gün nefret diliyle konuşan, düşmanlaştırma politikasını tek yol olarak kullanan, toplumu kutuplaştıran, çatışma ortamını tahrik eden iktidar bu cinayetin de, bundan sonra işlenecek benzer cinayetlerin ve katliam girişimlerinin sorumlusudur” yorumunda bulundu.

"Bir kaos planı, iç çatışma hesabı devreye sokulmuştur"

Sedat Peker’in iddialarına işaret eden Sancar, şöyle devam etti:

"Bir süredir ortaya saçılan iddialar, Sedat Peker'in ifşaatları her geçen gün iktidarın itiraflarına ve ikrarlarına dönüşüyor. Bu iddiaların içinde katliamlar var. Korkunç kirli ıuyuşturucu ticareti, cinayetler, cinayetlerin üstüne örtmeler talan var. Öyle bir girdap yaratmış ki iktidar bu iddialar karşısında bir tek kelime söylemeye cesaret edemiyor. Çıkıp da açıklama yapmak adına konuşan iktidar mensupları ise açıkça bunların hepsini itiraf etmiş oluyor. Yapılmak istenen bellidir. Bir kaos planı, iç çatışma hesabı devreye sokulmuştur. Biz bunun farkındayız."

Mithat Sancar, "Bütün bu oyunlara ve Deniz kardeşimizin katledilişine karşı sesimizi en gür şekilde yükselteceğiz. Demokraitk siyaset alanındada her türlü meşru mücadele yolunu kullanacağız. Her alanda bu oyunları boşa çıkarmak için yürüyüşümüzü sürdüreceğiz" dedi.