image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kürt sorununa çözümünde geniş bir toplumsal temele dayanacak, parlamentonun etkin rol üstleneceği bir süreci tercih edeceklerini belirterek, “Erdoğan'ın adım atması halinde HDP'nin AKP ile uzlaşabileceği” söylentileri hakkında açıklama yaptı.

HDP'li Erol Katırcıoğlu katıldığı bir programda 'Erdoğan'ın adım atması halinde HDP'nin AKP ile uzlaşabileceğini' ifade etmişti.

Katırcıoğlu’nun açıklamaları nedeniyle yapılan yorumları değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar "AKP'yle uzlaşma anlamına gelecek herhangi bir yaklaşımın içinde yer almayız" dedi.

Sancar konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Sancar konuya ilişkin, "Erol Hocanın açıklamalarının, söyleşinin bütünü, sözlerin özel bağlamı ve kendisinin genel niyeti hesaba katılmadan tartışıldığını, içerik yerine spotlar üzerinden yorumlandığını düşünüyorum. Kendisi de bu çerçevede için sosyal medya hesabından uzun bir paylaşım yaptı zaten. Parti olarak bu konudaki yaklaşımımızı çeşitli vesilelerle defalarca açıkladık. Bu vesileyle bir kez daha özetleyeyim: Kürt sorununun demokratik çözümünün müzakere ve diyalog dışında bir yolunun olmadığını ısrarla belirtiyoruz.”

“Bir hamle gelirse karşı çıkmayız fakat…”

Sancar, “Kürt meselesinin” diyalog yoluyla çözülmesi karşılığında atılacak bir adıma vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçmişte bu yönde yaşanan deneyimlerin başarıyla sonuçlanmamış olmasını, müzakere ve diyalog modelinin doğru olmadığına kanıt göstermek çok ciddi yanılgılara ve yanlışlara yol açar. Kürt sorununun diyalog ve müzakereyle çözümü için yolları açacak adımlar esas itibariyle iktidarlar tarafından atılır. Mevcut iktidarın ideolojik harcı, siyasal zihniyeti ve pratikleri dikkate alındığında bu yönde "samimi" bir adım atmasının imkansız olduğunu kolayca görebiliriz. Buna rağmen bir 'hamle' yaparsa, buna karşı çıkmayız, ama bunun HDP ile AKP arasında kapalı devre bir ilişki içinde yürütülmesini de kabul etmeyiz.”

“AKP ile uzlaşma içinde yer almayız”

Açıklamasında ‘Kürt meselesi’nin parlamentoda çözülmesi gerektiğini sık sık vurgulayan Sancar, “Bunun dışında "AKP'yle uzlaşma" anlamına gelecek herhangi bir yaklaşımın veya girişimin içinde yer almayız. Açıkçası muhalefet partilerinden ve demokrasi güçlerinden de Kürt sorununun çözümü bakımından, ana hatlarını belirttiğim 'diyalog – müzakere – demokratik siyaset – toplumsal meşruiyet' modeli konusunda açık ve cesur davranmalarını bekliyoruz.”

“Özgür bir geleceğe Demokrasi İttifakı ile uzlaşma hedefi”

Sancar açıklamasının devamında seçimlere yönelik mevcut ittifakların dışında yeni bir ittifak modeline dikkat çekerek “Şunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum: Son kongremizde aldığımız en önemli karar "demokratik cumhuriyete ve özgür geleceğe en geniş demokrasi ittifakıyla ulaşma" politikası ve hedefidir.

Bu karara bağlı olduğumuzu her fırsatta tekrarlıyoruz. Bu ay hayata geçireceğimiz üç aylık yeni mücadele programımızın temelini de, belirttiğim karar ve hedefi her alanda somutlaştırarak geliştirmek yer alıyor.”