image

PeyamaKurd - Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından HDP'li üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının ardından Diyarbakır'da HDP'li ilçe belediyelerine de kayyum atanacağı iddialarına HDP'den açıklama geldi.

Diyarbakır ilçelerinden Bismil, Çınar, Dicle, Eğil, Ergani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Silvan, Sur ve Yenişehir ilçe belediye eşbaşkanlarının da görevden alınacağına ilişkin sosyal medyadaki paylaşımların hatırlatıldığı açıklamada:

"Söz konusu belgelerin İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlandığı ve gerçek olduğu, Diyarbakır Valiliği’nin yaptığı yazılı açıklama ile de ortaya çıktı. Açıklamada, söz konusu belgeler için kullanılan “İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliğine gönderdiği bir yazı” ifadesi bu belgelerin doğru olduğunun kabulü oldu" ifadesi kullanıldı.

Konuyla ilgili HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan imzalı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

- 'Görevden Uzaklaştırma' başlığı ile hazırlanan bu yazı, İçişleri Bakanlığı’nın yeni bir kayyum darbesi hazırlığı içerisinde olduğunun göstergesidir. Bir kez daha anlaşılmıştır ki, kayyum atamaları hukuki değil tamamen siyasal tasarruftur. İktidarın seçimde kaybettiklerini geri alma çabasıdır. Halkın iradesinin gasp edilmesi ve sandık iradesinin yok sayılmasıdır.

- Atanan kayyumların halkımız nazarında hiçbir karşılığı olmadığını, Edirne’den Hakkari’ye tüm demokrasi güçlerinin kayyum yoluyla seçmen ve halk iradesinin gaspına nasıl karşı geldiğini geçtiğimiz birkaç haftada gördük. Keza uluslararası alanda da bu kayyum darbesinin hiçbir meşruiyetinin olmadığı birçok kurum ve kuruluş tarafından açıkça ilan edildi.

- Kayyum atamaya devam etmek, seçimle kazanamadığını devlet şiddeti ve gücü ile hukuksuz bir şekilde gasp etmek çözüm değildir. İktidarı zor yoluyla elde etmek, siyasi başarı değil zorbalıktır, zulümdür, kötülüktür. İktidarın bu adımları çaresizliğinin bir göstergesi ve çöküşün kanıtıdır.

- İktidara çağrımız, ilçelere kayyum atama hazırlığından vazgeçmesi, halkın seçtiklerinin yerine atadığı kayyumları görevden alması ve o koltukları gerçek sahiplerine iade etmesidir.