image

PeyamaKurd - Türkiye’de OHAL’in ekonomik alanda büyük krizlere yol açtığına değinen HDP, hükümete uyarılarda bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan HDP’li Bilgen, OHAL’in kalıcılaştığını belirterek, Türkiye ekonomisinin büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

OHAL konusunda değinen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

HDP’li Bilgen, Olağanüstü Hal’in (OHAL) sona ermesiyle ilgili yaptığı konuşmasında “OHAL’in sadece süresi bitiyor ve OHAL esasen kalıcılaştırılıyor, OHAL rejimi Türkiye hukuk sistemine eklemlenmek isteniyor” şeklinde konuştu.

“Krizle karşı karşıyayız”

Bilgen, Sıkıyönetim uygulamalarının hukuki statüye kavuşturulmaya çalışıldığını belirterek, “Bu 2 yılın, yani toplamda 7 kez uzatmanın çok ciddi değerlendirmesini yapmak zorundayız. Darbe gerekçesiyle ortaya çıkan telafisi imkânsız haksızlıklar var. Bunun uzun dönemde önüne geçecek bir yüzleşme arayışı da yok. 15 Temmuz’un ikinci yılında iki net soru soruyoruz. Adalet Bakanı darbe ile doğrudan ilişkili yargılamalarla ilgili rakamlar veriyor” şeklinde konuştu.

Hükümetin çalışmalarını değerlendiren ve Yeni tasarıyla ekonomide rahatlama olmayacağını vurgulayan Ayhan Bilgen, “Türkiye ekonomisi büyük bir krizle karşı karşıya dolayısıyla piyasaları rahatlatacak işler yapılması gerekiyor, fakat OHAL’in şeklen kaldırılması bu rahatlamayı sağlamaya asla yetmez” ifadesine yer verdi.