image

PeyamaKurd - Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediyelerine yapılan kayyum atamalarıyla ilgili açıklamada bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan, “Orada Kürtler yaşıyor olabilir ama orası Türkiye coğrafyasıdır, Türkiye’nin içinde olan bir kenttir” ifadesini kullandı. 

Pervin Buldan, partisinin il binasında yaptığı açıklamada, “Bu zor günlerde, özellikle salgının devam ettiği bir süreçte, tüm dünyanın salgınla mücadele ettiği bir dönemde AKP ve küçük ortağı MHP’nin HDP ve Kürtlerle yeniden bir mücadele anlayışını ortaya koyduğunu, Kürtleri ve HDP’yi hedefe aldığını bir kez daha gördük” dedi. 

Kayyum atanan belediyelerinin gasp edildiğinin ve belediye eşbaşbakanlarının yerlerine kayyumlar atandığını dile getiren Buldan şu ifadelere yer verdi: 

“Belediye eşbaşkanlarımız gözaltına alındı, hem de hukuksuz bir şekilde gözaltına alındılar. Gaspçı anlayışla dün 5 belediye dada kayyum atanması ile AKP bir kez daha darbeci zihniyetini ortaya koymuştur.” 

Belediyelerine atanan kayyumları kabul etmeyeceklerini dile getiren Buldan şu açıklamalarda bulundu: 

“Sadece dün atanan 5 kayyumu değil, bundan öncekileri de kast ederek söylemek isterim ki hiçbir kayyum meşru değildir. Halkın nezdinde bu kayyumların hiçbir meşruluğu yoktur. O belediyeler birer karakol haline dönüştürülmüştür. O belediyelerden içeri halk değil sadece güvenlik güçleri girmiştir, bundan sonra da böyle olacaktır."