image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokrasi İttifakı’na ilişkin yaptığı açıklamalarda muhalefet partilerine, “Muhalefet kendini ifade edeceği alternatif medya araçlarını oluşturmak zorunda” diyerek bir çağrıda bulundu.

Sancar, “Medyayı gasp ettiler diyoruz. Muhalefet kendini ifade edeceği alternatif medya araçlarını oluşturmak zorunda. Nasıl bu propagandaya karşı koyacağız? Onun için diyoruz ki gelin muhalefet güçleri, alternatif ifade kanalları, haber kanalları konusunda çalışalım” dedi.

Muhalefete Demokrasi İttifakı üzerinden seslenen Sancar şu ifadelere yer verdi:

 “İktidar saldırılarına karşı ortak tavır belirleyelim. Demokrasi ittifakı denilen şey budur. Her birimiz imkanlarımızı ve bütün demokrasi güçlerinin imkanlarını birlikte değerlendirelim. Alternatif ifade kanalları, haber kanalları konusunda çalışalım.

Bu demokrasi ittifakıdır zaten. Bunu başarırsak demokrasi ittifakının temelini oluşturmuş olacağız.Her şeyi seçime endekslerseniz bugün yapmanız gereken demokrasi mücadelesini ihmal ederseniz, her şey seçim günü ve seçim kararı alındıktan sonra yapılır derseniz o zaman seçim vakti geldiğinde çok geç kalmış olabiliriz.”

Bu konuda heyetler oluşturulması teklifinde bulunan Sancar, “Heyetler bir araya gelsin Temsilciler belirleyelim. Her şey açıkça halkın karşısında müzakere edilsin. Gizli, saklı bir şey önermiyoruz. Her toplantıda sonra ortak kararlar kamuoyuyla paylaşılsın” ifadesini kullandı.

“HDP’nin parlamento için ittifaka ihtiyacı yok ama…”

Sancar seçim ittifakı onuşunda HDP’nin parlamentoda herhangi bir tarafa ihtiyaç duymadığını fakat cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’ye ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaparak şu değerlendirmede bulundu:

“Gelin ortak medya araçları için şöyle çalışmalar planlayalım. Bunu öneriyoruz. Demokrasi İttifakı’nı genişletebiliriz. Seçim ittifakını seçim günü tartışırız. HDP’nin parlamento seçimleri için ititfaka ihtiyacı yok.

Ama Cumhurbaşkanlığı seçiminde çok ciddi bir müzakereye ihtiyaç var. Orada artık mesele parlamento seçimleri ve baraj değil, yüzde 50+1’dir. Eğer bu cumhurbaşkanının kaybetmesini istiyorsak ortak aday mı, başka bir yol mu bunun tartışmasını daha kolay yaparız.”