image

PeyamaKurd - Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun seçim mitinglerinde Halkların Demokrat Partisi’ne (HDP) ilişkin kullandığı sözlere  HDP Merkez Yürütme Kurulu ile HDP Kadın Meclisi’nden yanıt geldi. HDP Kadın Meclisi, Soylu’nun açıklamalarına yönelik “Kürtlere, kadınlara hakaret eden ve İçişleri Bakanı olan zat, seçim propagandası değil ırkçılık ve cinsiyetçilik suçu işlemektedir” sözlerini kullandı.

HDP’den konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Mafya ağzıyla konuşan İçişleri Bakanı'na seçim meydanlarında partimize saldırarak ekonomik krizi, yoksulluğu, yolsuzluğu, hırsızlığı, yayılan açlık grevi direnişlerini ve anketlerdeki çöküşlerini gizleme rolü verilmiştir!

Hiçbir karşılığı ve kapasitesi olmayan birinin, geçici bir misyon olarak atandığı İçişleri Bakanlığı’nı tarihin en seviyesiz, en itibarsız bakanlığı haline getiren bu zatın, ne siyaset ne de İçişleri Bakanlığı yapabilecek yetisi ve ehliyeti vardır. AKP-MHP koalisyonunun Kürt düşmanlığı politikalarının sözcülerinden biri olarak her gün Kürtlere, kadınlara hakaret eden bu zat, seçim propagandası değil ırkçılık ve cinsiyetçilik suçu işlemektedir.

Ağzından kadın ve Kürt düşmanlığından başka bir şey çıkmayan paramiliter güçlerin temsilcisi bu kişiyi ancak kadına, halka ve insanlığa karşı işlediği suçlardan yargılanırken mahkeme huzurunda muhatap alacağız.

Eş Genel Başkanımıza ‘o kadın’ diye hitap edebilecek kadar seviyeyi düşüren kadın düşmanı zat, hakikati dile getirmemize ‘dilleri zehirlidir’ diyecek kadar da hakikatten korkmaktadır. Bizler bu korkuyu her seçim döneminde yüzlerinden, sözlerinden ve telaşlarından biliyoruz.  Seçim meydanlarında saldırı, hakaret ve ırkçılık dışında tek bir söylemlerinin olmaması, kendi iktidarları dışında ülkenin içinde bulunduğu duruma ve geleceğine dair bir kaygılarının olmadığını çok net göstermektedir. 

Halklara düşman, kadınlara düşman, emeğe düşman bu kirli koalisyona ve atanmışlarına bir kez daha hatırlatıyoruz: Partimize, eş genel başkanlarımıza saldırarak ne korkularınızı ne de ülkeyi getirdiğiniz vahim durumu gizleyemezsiniz.

Hakikat üzerinden yükselen mücadelemiz ve siyasi irademizde ısrarımız; sarayın, AKP-MHP Kürt düşmanı, kadın düşmanı ittifakının panzehiridir. Gözü dönmüş bir şekilde işçiye, emekçiye, partimize, kadınlara saldırmanız sizi kurtaramayacaktır. Unutulmamalıdır ki halklar ve kadınlar sandıklarda tekçi, gaspçı ve yok sayan politikalarınızla birlikte halklar arasına düşmanlık eken, ırkçı, ayrımcı ve cinsiyetçi söylemlerinize de gereken cevabı verecektir.”