image

PeyamaKurd - TBMM’ye acil toplantı çağrısında bulunan HDP Sözcüsü Günay Kubilay, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerindeki kayyum atamalarına ilişkin, “Meclisi olağanüstü toplantıya çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

HDP’li sözcü Kubilay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyumların atanmasına ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Atanan kayyumlara Türkiye'nin tüm kesimlerinden tepkiler geldiğini söyleyen Kubilay, AKP ve MHP'nin halkın iradesine saldırdığını vurguladı.

HDP Sözcüsü, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Meclis açıldığı andan itibaren bu noktada önümüzde birçok dosyalar var. Bu dosyaların hepsi masaya yatacak” sözlerini hatırlatarak, “Erdoğan, HDP'li vekillere yönelik direktif veriyor. HDP'ye yeni bir saldırının başlatılacağının sinyallerini veriyor” dedi.

Söz konusu yaşananlara karşı eylemlerin süreceğini kaydeden Kubilay, bu doğrultuda Van, Adana, Mersin, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir'de miting düzenleyeceklerini dile getirdi.

Kubilay açıklamasında, kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmelerine de değinerek, “Amerika ve Rusya ile milyarlarca dolarlık silah alımı görüşmeleri yapanlar söz konusu işçiler olunca kılı kırk yararak hesap yapıyor. Resmi enflasyonun yüzde 16,65 olduğu bir durumda yüzde 4'lük bir artış kamu emekçileri ile alay etmektir” sözlerine yer verdi.