image

PeyamaKurd - HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, MEB’e bağlı birimlerce hazırlanan 'Şehrimiz Diyarbakır' adlı seçmeli ders eğitim kitabının araştırılmasına yönelik Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması için parlamentoya soru önergesi verdi.

İpekyüz soru önergesinde, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan kitapçıkta, nüfusunun büyük bir kısmı Kürt olmasına rağmen ‘Diyarbakır Ağzı ve Özellikleri’ adlı konu başlığında kentte konuşulan dilin Azerbaycan Bakü Türkçesine benzer olduğu ifade edildiğini hatırlatarak tepki gösterdi.

MEB’e bağlı birimlerce hazırlanan 'Şehrimiz Diyarbakır' adlı seçmeli ders eğitim kitabı kentin 17 ilçesinde bulunan ilkokullarda okutulmak üzere basıldığını belirten HDP’li vekil soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Ne var ki bölgede nüfusunun büyük bir kısmı Kürt olmasına rağmen ‘Diyarbakır Ağzı ve Özellikleri’ adlı konu başlığında kentte konuşulan dilin Azerbaycan Bakü Türkçesine benzer olduğu ifade edilmiş ve kentin Azerbaycan Türkçesiyle olan ortak, şive, bağını sürdürdüğü kaydedilmiştir. Kitabın MEB tarafından onaylanmasının ardından, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü söz konusu kitabın okullarda okutulması için kaymakamlara yazı göndermiştir."

Ayrıca başta Kürtler olmak üzere Ortadoğu’da birçok halk tarafından binlerce yıldır kutlana gelen Newroz Bayramı geleneği Orta Asya’dan gelen köklü bir gelenek olarak ifade edilmiştir. Ayrıca Newroz bayramının, şehirde ve bölgede hiç kutlanılmayan bir format olmasına rağmen, yumurta tokuşturma ve yemek dağıtma gibi etkinliklerle kutlandığı ifade edilmiştir.

Kitapta yer alan ‘Şehrin Riskleri’ adlı bölümde ise şehirde karşılaşılabilecek riskler içerisinde cinsel istismar da sayılmış, ‘Şehir, fırsatlar sunduğu kadar bazı riskler de içerir. Doğal afetler, şiddet, madde bağımlılığı, trafik kazaları, cinsel istismar şehirde karşılaşılabilecek risklerden bazılarıdır’ denilmiştir.”

İpekyüz soru önergesinde Ziya Selçuk’a cevaplaması için, “Bölgede yoğunluklu olarak konuşulan dil olan Kürtçe ile Azeri/Bakü Türkçesi arasında ne tür benzerlikler vardır, bu konuda Bakanlığınızın bir çalışması olmuş mudur?” sorusunu sordu.

Ayrıca önergesinde “Bölgede yaşayan en büyük etnik grup olan Kürtlere ve Kürtçe’ye dair tek bir ifadenin yer almamasının sebebi nedir?” diye soran HDP’li vekil, Bakan'ın cevaplaması için, kitapçıkta yer alan ‘Şehrin Riskleri’ adlı bölümde şehirde karşılaşılabilecek riskler içerisinde cinsel istismarın sayılmasının sebebini ve bölgede yaşayan Kürtlere ve Kürt diline ilişkin bir çalışmalarının olup olmadığına yönelik sorular da sordu.