image

PeyamaKurd - Türkiye’deki eğitime yönelik Rapor hazırlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkan Yardımcısı Sevtap Akdağ ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Eğitim Komisyonu üyeleri Mehmet Rüştü Tirkayi ve Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, partilerinin eğitim raporunu duyurdu.

Akdağ, raporda ilköğretimden yükseköğretime kadar birçok soruna odaklandıklarını vurgulayarak, “İçinden çıkılmaz hale gelen eğitim sorunlarının beli başlı sorunlarına dikkat çekmeye çalıştık” dedi.

HDP’li Akdağ, Türk eğitiminde sorunların olduğunu belirterek, “OECD ülkeleri ortalamasında ilkokuldan üniversiteye kadar geçen eğitim sürecinde öğrenci başına yapılan yıllık harcama 10 bin 759 dolardır. Türkiye, 4 bin 259 dolarlık eğitim harcamasıyla Meksika (3 bin 703 dolar) ile birlikte öğrenci başına yapılan yıllık eğitim harcamasının en düşük düzeyde olduğu ülkeler arasındadır” şeklinde konuştu.

Öte yandan HDP’li Toğrul ise konuşmalarında şunu dile getirdi, “25 milyon insanın konuştuğu dil yok sayılıyor, hatta asimilasyona tabii tutuluyor.”