image

PeyamaKurd - Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) kapatma davası açılması için başvuru yapması üzerine HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) olağanüstü toplandı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da katıldığı toplantıda, milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun durumu ve HDP’ye açılan kapatma davasını ele aldı.

Pervin Buldan: Dün akşam itibariyle oylarımız yüzde 20’lere yükseldi

“Bizim oy oranımız yüzde 11,5-12 idi, dün akşam itibariyle bizim oy oranımız yüzde 20’lere yükseldi, bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Hem HDP’yi kapatma hem de vekillikleri düşürme konusu sadece HDP’yi ilgilendiren bir konu olmamalıdır. Bugün bize yapılan yarın mutlaka size yapılacaktır. İşte şimdi bu haksızlıklara hep birlikte karşı durmak hepimizin görev ve sorumluluğudur” dedi.

Demokrasi güçlerine çağrı

Bu mesele sadece HDP’nin meselesi olmaktan çıkmak zorundadır. Hem HDP’nin kapatılması konusu hem de milletvekili arkadaşlarımızın vekilliklerinin düşürülmesi konusu sadece HDP’yi ilgilendiren mesele olmamalıdır. Tüm demokrasi güçlerine çağrıda bulunuyorum bugün bize yapılan yarın mutlaka size yapılacaktır. İşte şimdi hep birlikte bu haksızlıklara hukuksuzluklara karşı çıkmak hepimizin sorumluluğudur. Biz AKP hükümetine seçimlerde önümüze konulacak ilk sandıkta elbette ki derslerini vereceğiz. Ancak şimdiden demokrasi güçlerinin bir araya gelerek AKP hükümetine bu fotoğrafı vermenin zamanı gelmiştir ve geçiyor.

‘Hiç kimse enseyi karartmasın’

Bu ülkede artık hiç kimsenin haksızlığa uğramayacağı, yok sayılmayacağı ve cezaevlerinde haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklu kalmayacağı ortamı yaratmak hepimizin görevidir. Şimdi halkımıza, parti çalışanlarımıza, il ve ilçe örgütlerimize buradan sesleniyorum, hiç kimse enseyi karartmasın, hiç kimse herhangi bir kaygıya, şüpheye kapılmasın. Halkların Demokratik Partisi var olduğu sürece halkların yanında olmaya ve demokratik siyaseti yürütmeye devam edecektir.

Mithat Sancar: HDP, tek tek şahıslardan ibaret değildir. HDP halktır.

“Çözümsüzlük patikası bu ülkeyi karanlığa ve felaketlere sürüklüyor. Bunun pek çok göstergesi ve örneği önümüzde duruyor. 2015’ten bu yana sürdürülen siyasi darbe operasyonu derinleşerek devam ediyor. Siyasi darbe süreci esas itibariyle HDP üzerinden yürütülse de hedef Türkiye’de demokrasi, özgür gelecek inancını yok etmektedir. Açıkça söylemek gerekiyor, siyasi darbe operasyonunun çeşitli aşamalardan geçerek geldiği nokta faşizmi kurumsallaştırmak ve tamamen yerleştirmektir.”

“HDP’ye dönük baskılar ve şimdi yapılan bu yeni hamleler esasen bu yolda kendilerine en büyük engelin kim olduğunu da açıkça ortaya koyuyor. HDP bu yolda, taviz vermeyen duruşuyla demokratik siyasetteki ısrarıyla çözüm politikalarındaki inadıyla bu iktidarın ilerlemesinin önünde, başarmasının önünde, hedeflerine ulaşmasının önünde en büyük güç olduğunu göstermiştir. Daha önce darbe operasyonu aşamasında arkadaşlarımız tutuklandı.”

“O günden bu yana sayısız belediye başkanımız görevden alındı. Sayısız yoldaşımız, çalışanımız zindanlara tıkıldı. Umdular ki HDP bitecek, eriyecek ama tam tersi oldu. Çünkü HDP, tek tek şahıslardan ibaret değildir. HDP halktır. Halkı bitirmek mümkün olsaydı bugüne kadar bütün diktatörlükler yaşıyor olacaktı. Ama tarihe dönüp baktığınızda hiçbir diktatörün kendine biçtiği ebedi ömrü yaşayamadığını göreceksiniz.”