image

PeyamaKurd - HDP, açıklamasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hak ihlali kararı verdiği eski Eş Genel başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye eylülde yaptırım uygulanacağını duyurdu.

AİHM, tutuklu bulunan eski HDP Genel Eş başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ'ı haklı bulup Türkiye'ye ihlal kararı vermişti. Yapılan açıklamada, Yüksekdağ ve Demirtaş'ın iç hukukta tutukluluklarına itiraz etmek için etkili bir yardım alamadıklarını gerekçesiyle başvuruda bulunduğu aktarılmıştı.

HDP'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Yüksekdağ ve Demirtaş’ın serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'nin altına imza attığı uluslararası sözleşmeler ve üyesi olduğu kurumların tüm uyarılarına rağmen AKP yargısı önceki dönem Eş Genel Başkanlarımız Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve rehin tutulan arkadaşlarımızı serbest bırakmıyor. Şimdi de Eylül ayına kadar serbest bırakılmamaları durumunda Türkiye yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Rehine siyasetinden vazgeçin arkadaşlarımızı serbest bırakın!"