image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis grup toplantısında, “Kürdistan” paylaşımından dolayı akademisyenlik görevinden ihraç edilen ve ardında tutuklanan Hifzullah Kutum hakkında açıklama yaptı.

Sancar konuşmasında “Kürdistan kavramının bu ülkede suç olmadığı biliniyor” diyerek akademisyan Hifzullah Kutum’un bu nedenle tutuklanmasını eleştirdi.

Elazığ Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi Hifzullah Kutum’un sosyal medya üzerinden "Şoreşa Îlonê li hemû kurdan pîroz be, bijî Kurdistan/ Eylül devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun, yaşasın Kürdistan” diye bir tweet attığı için önce açığa alındığını, “Terör propagandası yapmak suretiyle üniversitemizde ve şehrimizde infial yaratma” gerekçeyle hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını ve sonra da tutuklandığını hatırlatan Sancar, şöyle devam etti:

“Şimdi bunu neresinden tutacaksınız, böyle bir gerekçe ile tutuklama kararı veriliyor. Oysa Kürdistan kavramının bu ülkede suç olmadığı biliniyor. Ta cumhuriyetin, devletin kuruluş yıllarına gitmeye gerek yok. Sadece iki aktüel örnek yeterlidir. Bunlardan biri 2013'te Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşma. İlk meclis zabıtlarında Kürdistan ifadesinin olduğunu belirtiyor. Kürdistan ifadesine karşı çıkan MHP ve CHP eleştiriyor. Erdoğan ne diyor, ‘Kürdistan kelimesini o meclis zabıtlarında görecekler’ diyor. AKP grubu acayip bir şekilde alkışlıyor. Daha sonra başka bir konuşmasında, ‘Korkuyla büyük devlet olunmaz. Kelimelerden kavramlardan korkanlar, kendi icat ettiği tabulardan kendi imal ettiği kabuslardan korkanlar büyük devlet inşa edemezler. Küçük düşünerek büyük işler yapılamaz’ diyor. Bunu söyleyen şimdinin cumhurbaşkanını o zaman kendi basını da kendi yandaşları da acayip alkışlıyorlardı.

Çok değil daha iki sene önce, iki buçuk sene önce yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Diyarbakır ziyaretinde hemen hemen aynı sözleri tekrar ediyor. Bir de geçen gün Batman'daki toplantıyı biliyorsunuz. Şimdi bu arada Batman’da Batmanê Batmanê türküsü söylenirken Erdoğan alkışlıyor ve o şarkıda neler geçtiğini bir kez daha dinlesinler bakalım. Batmanê’den sonra ne geliyor onu da söylüyorlar. Tabii oradaki sanatçılar onu da alkışlıyor ve bunlara hiçbir söz yok.”