image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan, muhalefet partileriyle görüşme turları öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Mithat Sancar, İYİ Parti’den de randevu talep edeceklerini kaydetti.

Muhalefetteki bütün partilerle diyalog kurmak istediklerini aktaran Sancar konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Meclis’te olmayan ittifak ve bileşen ilişkimizin olmadığı diğer partilerle de görüşmeler yapacağız. Bunlar Haziran’a kadar devam edecek olan programımızın parçaları. Elbette demokratik kitle örgütleri, sivil toplum örgütleri, emek  ve meslek örgütleriyle de çeşitli toplum kesimleriyle de görüşmeler yapacağız. Başka etniklilerimiz de olacak önümüzdeki günlerde ayrıntıları açıklayacağız” diye konuştu.

Sancar açıklamasında Mustafa Şentop’un AİHM’in Demirtaş kararı üzerine inisiyatif almasını beklediklerini vurgulayarak, Meclis Başkanı’ndan AİHM’in Demirtaş kararı üzerine ortaya çıkan durum ve yaşanan sıkıntılar, sorunların çözümü konusunda inisiyatif beklediklerini belirtti.

Sancar, “Biz bir tamirat - tadilat programı önereceğiz muhalefete. Bunun müzakere zemininin başlangıcı olarak AİHM kararını ele alabileceğimizi söylüyoruz. Yine aynı görüşü sayın Şentop’a aktardık” ifadelerini kullandı.

 “Türkiye’de acil demokratikleşmeye ve hukuk devletine dönüşe ihtiyaç var”

Konuşmasında demokratikleşme vurgusu yapan Sancar, “Türkiye’de acil demokratikleşmeye ve hukuk devletine dönüşe ihtiyaç var. Buradan uzaklaştığımız her gün krizler derinleşiyor, sorunlar ağırlaşıyor, toplumda kutuplaşma ve gerilim yükseliyor. Biz çözümü demokrasiyi yeniden inşa etmekte, hukuk devletini sağlam bir şekilde kurmakta görüyoruz. Bunun yolu da demokratik siyasetten geçiyor” ifadesini kullandı.

“Cemil Çiçek’in söyledikleri doğrudur”

HDP Eş Genel Başkanı, Cemil Çiçek’in AİHM kararına ilişkin sözlerine ilşkin, “Cemil Çiçek’in söyledikleri doğrudur. Bizim de söylediğimiz şeylerdir. Aslında aklın yolu, bilginin yolu tektir. AİHM sistemini bilen herkes AİHM’in verdiği bu kararın tartışmaya açık olmadığını, uygulanmasından başka seçeneklerin sadece Türkiye’yi daha çok zora sokacağını görecektir. Yani izninizle bu konularda 20 yıldan fazla üniversitede ders vermiş bir akademisyenim. Doğrusu beni diğer argümanları savunanlar şaşırtıyor. Çünkü bu konuda ne yapılacağını AİHM Hukuku dersini almış herhangi bir hukuk öğrencisi bilir” değerlendirmesinde bulundu.