image

PeyamaKurd - Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) başlayan 2021 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin görüşmelerinde konuşma yapan HDP EŞ Genel Başkanı Mithat Sancar Kürt sorununa değindi.

Türkiye'de Kürt sorununun devam ettiğini dile getiren Sancar, "Bunun en büyük delili, Meclis'te Kürtçe konuşulmamasıdır" dedi.

Mithat Sancar  Meclis'te Kürtçe konuşulamadığını, konuşma yapıldığında da tutanaklara "X" olarak geçmesinden yakınarak bunun bir Kürt sorunu olduğunu belirtti.

“Cumhurbaşkanı’nın ‘Kürt sorunu vardır’ dediği zamanları biliyoruz”

Mithat Sancar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmişte Kürt sorunu vardır dediğini hatırlatarak “Cumhurbaşkanı geçen gün 'Bu ülkede Kürt sorunu yoktur çözdük’ dedi. 'Kürt sorunu vardır' dediği zamanları biliyoruz çözdük dediği nedir diye bakıyoruz” ifadesini kullandı.

“Kürtçe konuşsam bilinmeyen dil, Arapça konuşsam Arapça olarak…”

Öte yandan Sancar Meclis’te Kürtçe’ye ötekileştirici bir şekilde yaklaşıldığını Arapça ile kıyaslayarak, “Kürtçe konuşsam, çatısı altında konuştuğumuz Meclis’in tutanaklarında bilinmeyen dil olarak yer alır. Arapça konuşsam Arapça olarak girer, biliyorum daha önce gördüm”dedi.

Konuşmasını sürdüren Sancar şu ifadeleri kullandı:

“İngilizce konuşsam İngilizce girecek ama Kürtçe girmiyor. Bundan daha açık kanıt var mıdır Kürt sorunun varlığına? Türkiye’nin Kürt sorunu da demokrasi sorunu da iç içedir bunları ancak demokratik cumhuriyet formunda çözebiliriz.”

“Şentop: Türkçe dışında bir dil kullanıldığında ‘X’ deriz”

Sancar’ın konuşmasının ardından konuşan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Prensip olarak Mecliste Türkçe dışında bir dil kullanıldığında ‘X’ deriz diyerek, “Prensip olarak genel kurulda gerekse konuşmalarda tutanaklar Türkçe olarak tutulur. Türkçe dışında dil kullanıldığı zaman, bilinmeyen dil ifadesi yazılmıyor. Onun yerine dip not olarak Türkçe olmayan kelime kullanılmıştır notu düşülüyor” ifadesini kullandı.