image

PeyamaKurd - Hakkındaki hapis cezası kararı TBMM Genel Kurulu’nda okunan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü.

Gergerlioğlu, kararın okunması sonrası "Milletimin kalbindeyim, milletimin bağrındayım. Hiçbir yere gitmiyorum" dedi.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Gergerlioğlu, “Bir tweet sonunda benim vekilliğimi düşürdüler. Bu kararı ne MHP ne Ak Parti savunamadı! Meclisi terk ettiler! Biz milletin iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız!” ifadesini kullandı.

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği, hakkındaki kesinleşmiş yargı kararının Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda okunmasıyla birlikte sona erdi.

Gergerlioğlu daha önce yaptığı açıklamada, Meclis’i terk etmeyeceğini belirtti.

Edinilen bilgiye göre, fezlekenin okunmasının ardından Gergerlioğlu, direnerek Genel Kurul’dan ayrılmayacak. Zorla çıkarılması durumunda ise HDP Grup odasına geçecek ve Anayasa Mahkemesi kararı açıklanana kadar burada bekleyecek.

Daha önce yaptığı açıklamada “Burası TBMM. Ben de milletin iradesini temsil ediyorum, çok açık bir haksızlıkla bu gasp edilmeye çalışılıyor. Ben milletin meclisinde milleti koruyacağım” diyen Gergerlioğlu'nun bu doğrultuda Meclis'i terk etmeyerek eyleme başlaması bekleniyor.