image

PeyamaKurd - “Kürdistan’a özgürlük” ifadeleri nedeniyle hakkında Meclis’ten çıkarılma kararı çıkarılan HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin, ““Türkiye’de Kürdistan gerçeğine karşı bir tahammülsüzlük var” dedi.

“Kürdistan Ortadoğu’da 12 bin yıl geçmişe sahip bir coğrafyanın ismidir. Valığını ne Mecliste, ne bir gazeteci ile ne bir vekille tartışmıyoruz” diyen Maçin, Meclis’te dün yaşanan tartışmalar hakkında açıklama yaptı.

Rudaw’a konuşan Maçin, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dün TBMM’de HDP ve CHP’li vekillerin sorularına yanıt vermemek için HDP’yi ‘terör destekçisi’ diye tanımlayıp provoke ettiğini söyledi.

“AKP-MHP Kürt ve Kürdistan düşmanlığı yapıyor”

Maçin açıklamasında, TBMM kürsüsünde kullandığı “GAP ve DAP projelerini eleştirdim ki bunlar Kürdistan’da hayata geçirilen projeler. Bana bölücülük suçlaması yöneltildi. Dış sermayelerin desteği ile ülkeyi yıktığımızı iddia ettiler. ‘Geleceği biz inşa edeceğiz. Yeni Türkiye inşasında halkların kardeşliği ve birliğini biz sağlayacağız. Türkiye'ye demokrasi ve barış, Kürdistan'a özgürlük şiarıyla iktidara geleceğiz” ifadelerinden dolayı AKP ve MHP sıralarının çok rahatsız olduğunu ifade etti.

“AKP-MHP Kürt ve Kürdistan düşmanlığı yapıyor” diyen Maçin açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Sürekli toplumda düşman yaratarak bunun üzerinden siyaset yapıyorlar. Hem parlamentoda hem de dışarıda iki şeyi kendilerine destek edinmişler. Bu sisteme kim muhalefet yaparsa ‘siz teröristsiniz’ diyorlar. Yada ‘siz dış güçlere hizmet ediyorsunuz’ şeklinde suçluyorlar. İkisi de hikayedir. Kürdistan Ortadoğu’da 12 bin yıl geçmişe sahip bir coğrafyanın ismidir. Valığını ne Mecliste, ne bir gazeteci ile ne bir vekille tartışmıyoruz. Kürdistan’a özgürlük en temel görevimizdir.”