image

PeyamaKurd - TBMM'de bütçe görüşmelerinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “2023 Bütçesi iktidarınızın son bütçesidir, tabelalarınız depolara inecek ve çürümeye terk edilecektir” ifadesini kullandı.

2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi üzerine TBMM Genel Kurulunda konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bütçeye yönelik sert eleştirilerde bulundu.

"Halk ekonomik, sosyal ve siyasal krizle boğuşuyor"

Sancar açıklamalarında, “Türkiye, AKP-MHP koalisyonunun savaş tamtamlarının gölgesinde her gün daha fazla yoksulluk, açlık ve yolsuzlukla tarihinin en önemli seçimine doğru gidiyor” diyerek şu sözleri kullandı:

"İşsizler, emekçiler, emekliler, engelliler, gençler, kadınlar, çocuklar, çiftçiler ve küçük esnaf büyük bir ekonomik, sosyal ve siyasal krizle boğuşuyor ve yaratılan enkazın altında ezilmeye terk edilmiş durumda. İktidar bloğu bu enkazın üzerinde yükselmek ve yaratılan devasa imtiyaz düzenini sürdürmek için devletin bütün imkanları eşliğinde adaletsizliği, eşitsizliği ve sömürüyü her alanda derinleştiriyor."

Bütçeye yönelik eleştirilerde bulunan Sancar, “Bu bir otoriterleşme ve savaş bütçesidir, faiz bütçesidir, seçim bütçesidir, enflasyonist bir bütçedir. Sermayeye kaynakların daha çok aktarıldığı bir bütçedir" ifadelere yer verdi.

"Kürt sorununda çözümsüzlük krize neden oluyor"

TBMM'deki konuşmalarında Kürt sorununa değinen Sancar açıklamalarında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kürt sorununda çözümsüzlük ve şiddet siyaseti her geçen gün daha fazla cana, kaynağa ve krize neden oluyor. Peki, bu iktidar bu bütçe ile ne yapmaya çalışıyor, neyi hedefliyor? 2023 Merkezi Yönetim Bütçesiyle asıl kaynak aktarılan iki büyük kesim savaş ve faiz lobileridir."