image

PeyamaKurd- Bugün sabah Mardin'in Savur, Derik ve Mazıdağı belediyelerine kayyum ataması kararı sonrası, seçilmiş belediye başkanı dün gözaltına alınan Urfa'nın Suruç Belediyesi'ne de kayyum atandı.

Dün sabah saatlerinde ikametgahına baskın yapılarak polislerce gözaltına alınan ve Urfa’nın Suruç ile belediye başkanı Hatice Çevik’in Urfa Emniyet Müdürlüğündeki gözaltı kararı halen devam ederken; Türkiye İçişleri Bakanlığı emri üzerine Urfa Valiliği tarafından Suruç Belediyesine kayyum ataması yapıldı.

Urfa Valiliği'nden yapılan açıklamada Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 2019/11034 sayılı soruşturma dosyası kapsamında "Örgüt üyeliği ve propagandası yapmak” iddisasıyla gözaltına alınan Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik'in yerine İlçe Kaymakamı Kenan Aktaş'ın kayyum olarak atandığını duyurdu.

Kayyum Atamaları, Günlük Rutin Haline Geldi

Sabah saatlerinde Mardin’in Savur, Mazıdağı ve Derik ile Urfa’nın Suruç ilçelerine de kayyum atanmasının ardından, HDP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı 69 belediyeden 3’ü Büyükşehir Belediyesi olmak üzere toplam 24 belediyesine kayyum atanmış oldu.