image

PeyamaKurd - Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bütçe görüşmeleri kapsamında dün kürsüye çıkan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile HDP Batman Milletvekilli Feleknas Uca arasında Şengal ve Ezidi tartışması yaşandı.

Uca, Meclis’te yapıtığı konuşmada Şengal’e yönelik bombardımanlara değinerek, “Size karşı hiçbir tehdit oluşturmadığı hâlde bu halk neden saldırılarınızın hedefi oluyor? Ezidilere saldırmaktan vazgeçin artık” dedi.

Uca’ya yanıt veren Çavuşoğlu, “Sizin söyledikleriniz, Sincar'daki Ezidi kardeşlerimizin duygularını, düşüncelerini temsil etmiyor çünkü orada PKK'nın baskısı var” diye konuştu.

“Suriyeli Kürtlerin kendi coğrafyalarında meşru bir siyasi irade olmasının önüne geçecek her türlü provokasyonu ve muhatap devlet liderleriyle her türlü kirli pazarlığı yapmaktan çekinmediniz.”

"Suriyeli Kürtlerin meşru bir iradeye sahip olmasına engel olmak için her türlü kirli pazarlığı yaptınız!"

Çavuşoğlu’nu hazır bulunduğu oturumda söz hakkı alan Uca, “Suriyeli Kürtlerin kendi coğrafyalarında meşru bir siyasi irade olmasının önüne geçecek her türlü provokasyonu ve muhatap devlet liderleriyle her türlü kirli pazarlığı yapmaktan çekinmediniz. Kuzey Suriye'den Türkiye'ye yönelik hiçbir tehdit ve saldırı olmadığı hâlde yüzlerce kez sınır boylarındaki Kürt sivil alanlarını bombaladınız” dedi.

Uca ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Şengal’deki saldırılarına da dikkat çekerek, “Şengal'deki Ezidi öz savunma güçleri Türkiye için bir tehdit olmadığı halde hava saldırılarıyla bombalanıyor. Bu sene Şengal'e 4 kez saldırdınız. Hastaneyi, Halk Meclisi’ni bombaladınız. Ezidi halkına karşı bu düşmanlık neden? Size karşı hiçbir tehdit oluşturmadığı halde bu halk neden saldırılarınızın hedefi oluyor? Bu bombardımanlar IŞİD'in tamamlayamadığı katliamı devam ettirme isteğinden başka bir şey değildir. Ezidi saldırmaktan vazgeçin artık” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu: Ezidi kardeşlerimizi seviyoruz, üzülüyoruz!

HDP’li Uca’nın ifadelerine yanıt veren Çavuşoğlu şu şekilde konuştu:

 "Sizin söyledikleriniz, Sincar'daki Ezidi kardeşlerimizin duygularını, düşüncelerini temsil etmiyor çünkü orada PKK'nın baskısı var, DEAŞ gitti, PKK var ve orada bir harekat yaptığımız zaman o gariban Yezidi çocuklarını kalkan yapan da PKK'nın kendisidir. Bunu Nadia Murad da söylüyor. Biz de üzülüyoruz, Ezidi kardeşlerimizi seviyoruz, üzülüyoruz."

Çavuşoğlu’nun konuşması esnasında HDP’li vekiller ile AKP grubu arasında gerginlik yaşandı.