image

PeyamaKurd - Kayyum atamaları sonrası HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için 45 yeni fezleke TBMM’ye gönderildi. Meclis’e gönderilen fezlekeler arasında HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’ye ait dokunulmazlık dosyaları da yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından 3’ü büyükşehir olmak üzere 24 belediyesine kayyum atanması sonrası 20 belediye başkanı tutuklu olan HDP için yeni fezlekeler TBMM’ye gönderildi.

Buna göre yasama dokunulmazlığının kaldırılması hakkında Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyonu’na sevk edilen milletvekilleri şöyle:

Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, Van Milletvekili Sezai Temelli, Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Mardin Milletvekili Pero Dündar, Hakkari Milletvekili Sait Dede, Urfa Milletvekili Ömer Öcalan.

Öte yandan 2 Ekim tarihinde de Meclis Başkanlığı'na HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin de aralarında bulunduğu 44 milletvekili hakkında dokunulmazlık dosyaları sunulmuştu.