image

PeyamaKurd- Kayyum yönetimindeki Cizre Belediyesi’nin, kentin tarihi ve turistik noktalarında yer alan tabelalarda sadece Türkçe ve İngilizceye yer vermesine tepkiler sürüyor.

Halkın yüzde 90’nın Kürtçe konuştuğu Şırnak’ın Cizre ilçesinde kentin girişine asılan tabelalar da Kürtçeye yer verilmemesini Mezopotamya Ajansına değerlendiren Şırnak’ın HDP’li vekileri bu durumu, ‘Kürde ve Kürtçe’ye tahammülsüzlük ve saygısızlıktır’ olarak nitelendirdiler.

‘Amaç Türkleştirmek’

Kayyum uygulamalarının 1924 Anayasası ile birlikte Türkiye’de “tek ulus” yaratma fikriyatı oluştuğunu belirten HDP’li Hasan Özgüneş,  başta Kürt halkı olmak üzere diğer azınlıkların Türkleştirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

İmir: Basitleştirmek ve hiçleştirmek istiyorlar

Tabelalarda Kürtçeye yer verilmemesini “Kürde ve Kürtçe’ye tahammülsüzlük ve saygısızlık” şeklinde değerlendiren HDP’li Nuran İmir ise “Muktedir gücüyle değerlerimizi görmezden gelerek, saygısızlık ederek, basitleştirmek ve hiçleştirmek istiyorlar. Bunları iktidarın kayyum zırhı ile yapıyorlar” şeklinde konuştu.

‘Kürt dili üzerinde kıyım politikası öne çıkmış durumda'

Yıllardır iktidarların Kürtlere bakışının hiç değişmediğini söyleyen HDP’nin bir diğer vekili Hüseyin Kaçmaz da, “Bir zamanlar olmadıkları iddia edilen Kürtlerin iradeleri hiçbir zaman devlet nezdinde kabul görmedi ve gasp edildi. Kürtlerin dili inkar edilerek asimilasyona devam edildi. Belediyelere önce kayyım atandı şimdi de Kürt dili üzerinde kıyım politikası öne çıkmış durumdadır. Kayyımın Kürt dilini yok sayma politikası Cumhuriyetten bu yana yani 100 yıldır Kürde karşı değişen hiçbir şeyin olmadığının ve asimilasyonun devam ettiğinin göstergesidir” değerlendirmesin bulundu.