image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

Sancar konuşmasında Kürt sorunu, HDP’nin kapatılması ve gündemdeki diğer sıcak başlıklar hakkında açıklamalar yaptı.

HDP’ye açılan kapatma davasına dikkat çeken Sancar, “HDP’nin bir fikriyat bir hareket bir değişim gücü olduğunu bilmeyenler kapatma davası açarak, kumpas davaları ile bizleri yıldıracaklarını sanarak baskı ve zor politikalarını artırarak; bizleri yolumuzdan almaya çalışıyorlar ama nafile” dedi.

HDP’nin ittifaklara katılıp katılmayacağı hakkında da konuşan Sancar, “İttifak arayışımızın olmadığını bir kez daha ilan ediyoruz. Elbette siyasi muhalefetle seçim güvenliğinden geçiş sürecine, demokrasinin yerelliğinden güçlü inşasına, barışa ulaşana kadar her alanda konuşarak, müzakere ederek yol yürüme amacındayız” ifadesini kullandı.

Sancar konuşmasının devamında Kürt sorununa değinerek, “Meclis aynı zamanda Kürt sorununda inkar sözleriyle açıldı. Bu ülkenin en önemli sorunlarından birinin Kürt sorunu olduğunu söylüyoruz. Aslında bunu herkes biliyor ama iktidarın başı, AKP'nin Genel Başkanı, sorunu inkar ederek konuşmasını yaptı. Ne dedi; 'Kürt sorunu denilen meseleyi hak ve özgürlüklerden, kalkınmaya kadar tüm boyutlarıyla çözdük'. Bundan 1 yıl önce Meclis kürsüsünde 'Kürt sorununu çözdük' diye bir kelime kullanmamıştı. Bu bir yılda sorun nasıl çözüldü de hiç kimsenin bundan haberi olmadı?” dedi.

Türkiye Cuhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürt sorununu çözdük” açıklamasına tepki gösteren Sancar şu ifadeleri kullandı:

“Kürt sorunu çözüldüyse demokrasi ve barış için mücadele eden siyasetçileri neden rehin alıyorsunuz? Türkiye'nin 3’te birinde seçim sonuçlarını yok sayan bir anlayış Kürt sorununu çözmüş olabilir mi? Madem çözdünüz neden hala panzerler Kürt çocukları ezerek öldürüyor!

Kürtlerin onurlu mücadelesi ‘Kürt yoktur’ sözünü yutturdu. Şimdi kimse bunu demeye cesaret edemiyor. Bu sefer ‘Kürt sorunu yoktur’ demeye başladılar. Bu da kararlı duruşla çöktü. Şimdi yapılması gereken çözüm için, kalıcı barış için imkanları yaratmaktır.”