image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli, SAMER’in yaptığı son çalışmada, doğu ve güneydoğuda oylarının arttığını gözüktüğünü ifade ettiğini belirterek, oylarının yüzde 10,2-10,6 bandında olduğunu dile getirdi.

Temelli, HDP’nin barajın üzerinde bir görünümü olmasına rağmen bıçak sırtı bir durum olduğunu aktararak, “Kendimizi 9,99 kabul edelim ve bir oyla bu barajı geçecekmiş gibi bir duyguyla, bu hissiyatla çalışalım” şeklinde vuguladı.

Yapılan çalışmalar sonrası HDP, son anketlere göre oylarının yüzde 10,2-10,6 arasında olduğunu belirtti.

AKP 80 vekilimizi istiyor

HDP’nin birinci turda baraj altında kalması durumunda en az 80 milletvekilinin AKP’ye geçeceğini belirtten Temelli, böylece parlamentoda çoğunluğunu sağlayacağının altını çizdi.

Temelli açıklamasının devamında, “Erdoğan bütün hesabını HDP’nin baraj altında kalmasına göre yaptı. Parlamentoda çoğunluğu sağlamış bir AKP, parlamentoda olmayan bir HDP üzerinden gelişen senaryo ikinci turu garantileyen bir senaryodur. Bütün kurgusu bunun üzerine, bütün çalışmaları bunun üzerine. Bizi baraj altında bırakmak için akla hayale gelmeyecek her yöntemi, yolu hayata geçiriyorlar. Bir oyunu hayata geçirmeye çalışıyorlar. Kandil’e yapılan operasyon da bu oyunun bir parçasıdır. Şimdi bu oyunu bozma zamanıdır” ifadesine yer verdi.

Öte yandan Temelli, yurt dışı oylarının önemli olduğunu belirterek şimdiye dek yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 400 bin kişinin oy kullandığını vurguladı.