image

PeyamaKurd- İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye’nin Suriyeli mültecileri kitlesel olarak sınırdışı ettiğini belirterek, AB’den bu konuyu gündeme almasını istedi. HRW yaptığı açıklamada Türkiye sınır güçlerinin en az 2017 Aralık’ından bu yana Türkiye-Suriye sınırında binlerce sığınmacının yolunu düzenli olarak kestiğini belirtti. Açıklamada, bu mültecilerin “savaş nedeniyle harap olmuş Suriye’nin İdlib vilayetine sorgusuz sualsiz sınır dışı edildiği” belirtildi.

"Sınır muhafızları tarafından öldürüldüler, yaralandılar"

HRW, “Kaçakçı yollarını kullanarak Türkiye’ye girmeye çalışan sığınmacılar, kendilerine ateş açan Türkiyeli sınır muhafızları tarafından öldürüldüler ve yaralandılar. Suriye sınırına 30 km. uzaklıktaki Türkiye kenti Antakya’ya yeni ulaşmış Suriyeliler de İdlib’e sınır dışı edildiler” ifadelerine yer verdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü mülteci hakları programı direktör yardımcısı Gerry Simpson, şu ifadeleri kullandı: “Sınır muhafızları Türkiye sınırındaki son boşlukları da kaparken, yüzbinlerce Suriyeli tarlalara sıkışmış ve Suriye tarafındaki bombalarla karşı karşıya bırakılmış durumdalar.”

Simpson, “AB’nin yapması gereken, Türkiye’nin mülteci hukukunu gözardı etmesine ve binlerce kişiyi katliama maruz kalabilecekleri bir yere geri itmesine sessiz sedasız göz yummak değil, ihtiyaç duyanlara sınırını açması için Türkiye’ye baskı uygulamak ve anlamlı bir destek sağlamaktır” diye ekledi.

"AB'ye tepki var"

Dokuz kişinin sınırı geçmeye çalışırken Türkiyeli sınır muhafızları tarafından hedef alındığını belirten HRW, AB’ye de seslendi: “AB Türkiye’nin mültecileri kitlesel olarak sınır dışı etmesini görmezden gelmekten vazgeçmelidir.”

Simpson, “Bulgaristan’daki toplantı AB hükümetlerinin ve kurumlarının tuttukları yolu değiştirmeleri ve Türkiye’nin Suriyeli mültecileri korumasına yardımcı olmak amacıyla daha çok çaba sarf etmeye, örneğin daha çok mültecinin yeniden yerleştirilmesine olanak sağlamaya başlamaları için açık bir fırsat sunuyor” dedi.