image

PeyamaKurd-Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen “Türkiye Suriye Milli Ordusunu Libya’ya gönderecek” söylemi tarafların açıklamaları ile doğrulandı.

Reuters'a haber ajansına konuşan üst düzey 4 Türk yetkili, Türkiye'nin Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurlarını Trablus'a göndermeyi planladığını açıkladı.

Türk yetkililer, SMO askerlerinin Libya'ya gönderilmesinin yapılan toplantılarda tartışıldığı ve bu yönde fikir birliğine varıldığını belirtti.

Rakam beli değil

Türk Yetkililer, ülkeye kaç kişinin gönderileceği konusunda bir rakamın telaffuz edilmediğini, şu anda Libya'da savaşan herhangi bir Suriye Milli Ordusu üyesi olmadığını aktardı.

SMO: Şartlar konusunda anlaştık

Reuters haberinde Suriye Milli Ordusundan bir kaynağının söyleminde yer veriyor. Kaynak, Türkiye ile asker gönderme konusunda belli şartlar konusunda anlaşıldığını, “Türk güvenlik şirketlerini maaş karşılığında koruyacaklarını” kaydetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Al Sarraj arasında "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması" anlaşması imzalanmıştı.

Erdoğan, Trablus hükümetinin istemesi halinde bu ülkeye asker gönderileceğini duyurmuştu. Trablus hükümetinden ise resmi talep gelmiş ve Libya tezkeresinin tarihi öne çekilerek 2 Ocak'ta TBMM'de oylanmasına karar verilmişti.