image

PeyamaKurd - Suriye rejiminin, bu gece TSK’nin konuşlandığı Hanedan’ı top ve füzelerle vurduğu iddia edildi. Karşılık vermek isteyen TSK uçakları, Rus jetleri tarafından uyarılarak, Suriye Hava Sahası dışına çıkarıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), başını El Kaide uzantılı Heyet Tahrir El Şam’ın (HTŞ) çektiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları ile Afrin’e yönelik saldırıları 60’ıncı gününe girerken, Suriye rejiminin sürekli rahatsızlık ifade ettiği saldırıların iki ülke arasında çatışmaya dönüştüğü iddia edildi.

Bölge askeri yetkililerden edinilen bilgilere göre, Afrin’e yönelik saldırıyı “işgal” olarak gören ve Türkiye’ye “Askerlerinizi çekin” diyen Suriye rejimi dün gece TSK birliklerini vurdu.

Halep’in kuzeyinde Afrin sınırındaki Nubul, Zehra ve Handerat’ta konumlanan rejimin, dün gece çatışmasızlık bölgesi adı altında TSK’nin konuşlandığı Afrin’in güneyinde İdlib sınırındaki Hanedan’ı top ve füzelerle vurduğu kaydedildi.

TSK ve HTŞ güçlerinin konumlandığı üste onlarca ölünün olduğu belirtilirken, TSK uçaklarının misilleme amaçlı Türkiye’den kalktığı, ancak karşılık veremeden Rusya uçakları tarafından uyarılarak Suriye Hava Sahası’nın dışına çıkarıldığı belirtildi.

TSK uçaklarının, YPG kontrolündeki Şehba Kantonu’nun Til Rıfat kasabası ile Nubul, Zehra ve Handerat üslerini hedef aldığı kaydedildi