image

PeyamaKurd - Türkiye’de oy verme işlemleri dün saat 17:00 itibari ile son buldu. Seçim sonuçlarının resmi olmayan rakamlarına göre Iğdır'da AK Parti, İYİ Parti ve MHP'nin destek verdiği İsa Yaşar Tezel’e karşı mücadele eden HDP'nin adayı Yaşar Akkuş seçimden galibiyet çıktı.

MHP'nin son ana kadar önde götürdüğü sonuçlarda açılan son sandıklar ile beraber Halkların Demokratik Partisi (HDP) 22 bin 228 oy alarak yüzde 50.09 oranla birinci parti oldu.

Yüzde 100 açılan sandıklarda HDP'nin adayı Yaşar Akkuş seçimin galibi oldu. AK Parti- MHP birleştiği ve İYİ Parti’nin destek verdiği aday İsa Yaşar Tezel seçimi kaybetti.

Iğdır’da dün gece seçim sandıklarının tamamı açılmamış durumdayken AKP, İYİ Parti ve MHP tabanı sokaklara çıkarak HDP’ye karşı kötü sloganlar ve Allah-u Ekber naraları atarak’ kutlamalar yaptı.

Fakat tam sonuçların açıklanması ile beraber HDP’nin kazandığı ortaya çıkınca MHP’liler büyük bir şoka uğradı. MHP tabanı erken sevincini, erken bırakmak zorunda kalarak meydanları terk ettiler. 

Toplam 56 bin 116 seçmenden 46 bin 43’ü oy kullandı. Geçerli oy sayısı 44 bin 373 olarak sayıldı. Bu sonuçlara göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) 22 bin 228 oy alarak yüzde 50.09 oranla birinci parti oldu.

AKP-MHP ve İYİ Parti ittifakı ise 20 bin 716 oy alarak yüzde 46.68’de kaldı.