image

PeyamaKurd - Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, merakla beklenen ‘yeni sivil anayasa’nın bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını duyurdu.

İnsan Hakları Eylem Planı'nın, Cumhuriyetin 100'üncü yılına girmeye hazırlanan Türkiye'nin temel politika belgesi olacağını vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

"Bugün aynı zamanda yeni ve sivil anayasa çalışmaları için milat anlamına geliyor. Milletimizle beraber yapacağımız 83 milyonun anayasası ile demokrasi tarihimize yeni bir sayfa açacağız. İnsan Hakları Eylem Planı ülkemize, devletimize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun."

Erdoğan tarafından açıklanacak "İnsan Hakları Eylem Planı" programına, siyasi partilerin genel başkanları da davet edildi.

Saat 13.30'da başlayacak program Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

“Türkiye'nin temel politika belgesi olacak”

TRT’de yer alan habere göre, İnsan Hakları Eylem Planı, Cumhuriyet'in 100. yılına girmeye hazırlanan Türkiye'nin temel politika belgesi olacak.

Plan, mevzuat ve idari faaliyetleri hukuki öngörülebilirlik, şeffaflık ve hesap verilebilirlik temelinde ele alacak. Mülkiyet hakkına, kazanılmış haklara, suç ve cezanın şahsiliğine, masumiyet karinesine güçlü bir vurgu yapılan planla, bu alanlarda çeşitli değişiklikler hedefleniyor.

Yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma hakkının güçlendirilmesinin de ön planda tutulduğu çalışmada, hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflık, ifade, örgütlenme ve din özgürlüklerinin korunması geniş yer alıyor.