image

PeyamaKurd- Ukrayna limanından çıkacak ilk gemilerin, Türkiye'nin girişimiyle açlık tehlikesi yaşayan Afrika ülkelerine gönderileceği bildirildi.  Gemilerin yolculuğunun, ilk andan itibaren İHA'larla ve uyduyla izleneceği aktarıldı.

İstanbul'daki Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin açılmasının ardından, Ukrayna’dan ilk geminin yüklendiği duyuruldu. Yola çıkan geminin, mısır yüklü olduğu aktarılırken, boş gemiler ve yükü tahıl olmayan gemilerin limanlardan çıkmasına izin verilmeyeceği duyuruldu.

16 gemi, konvoy halinde ayrılacak

Gemilerin ilk durağının İstanbul olacağı ve yola çıktığı andan itibaren İHA'larla ve uyduyla izleneceği bilgisi paylaşılırken, Ukrayna limanlarından gelecek ilk geminin 3 Ağustos'ta Türk karasularında olması bekleniyor.

Aktarılan bilgilere göre, Ankara'nın girişimleriyle ilk tahıl gemileri açlık tehlikesi bulunan Afrika ülkelerine gidecek ve bu kapsamda Odessa limanından çıkacak gemi, Somali'ye ulaşacak. Konuya dair bilgi veren BM yetkilileri de geminin Somali'ye seyahat süresinin bir buçuk ayı bulabileceğini duyurdu.