image

PeyamaKurd - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristina Georgieva, merkez bankaları tarafından artırılan faizlere dikkat çekerek kritik bir uyarıda bulundu.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Küresel Kalkınma Merkezi tarafından düzenlenen online etkinlikte konuşan Georgieva, merkez bankalarının enflasyon ile mücadele için faiz artırmalarının gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler arasındaki ayrışmayı derinleştirebileceğini söyledi.

Dünyanın bu yıl daha büyük bir belirsizlik ve türbülansla karşı karşıya olabileceğini dile getiren Georgieva, “Pandemiden kaynaklanan iki yıllık ekonomik çalkantıdan duyulan hoşnutsuzluk, bazı ülkelerde daha büyük huzursuzluklara yol açabilir” ifadesini kullandı.

Gelişmekte olan ülkelere faiz uyarısı!

Daha fazla türbülans olabilir ve buna hazırlıklı olmalıyız diyen Georgieva, 2019 yılında yaşanan sosyal huzursuzluklarının bu yıl yeniden ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Georgieva ayrıca , Fed ve diğer büyük merkez bankalarının 2022 yılında faiz artırımlarına gitmeleri halinde bunun gelişmekte olan piyasalar üzerinde etkileri olacağını ve ayrışma ateşini körükleyeceğini savundu.

Georgieva, “Gelişmiş ekonomilerde faiz artırımları, borçlanma maliyetlerini artıracak ve yatırımların gelişmekte olan ekonomilerden uzaklaştıracak” diye konuştu.