image

PeyamaKurd - IMF, Afganistan ekonomisinin bu yıl yüzde 30'a varan bir küçülme yaşayacağı ve bu durumun da komşu ülkeler, Türkiye ve Avrupa'yı etkileyecek bir mülteci krizinin boyutlarını daha da artırabileceği öngörüsünde bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Orta Doğu ve Orta Asya'ya ilişkin Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda Afganistan'la ilgili uyarılarda bulundu.

Afganistan ekonomisinde bu yıl yüzde 30'a varan bir küçülme yaşanacağı öngörüsünde bulunan IMF, söz konusu ülkedeki karışıklığın ekonomik açıdan ve güvenlik bakımından etkilerinin sadece bu bölgede değil, bu bölgenin ötesinde de ciddi sonuçlar doğurmasının muhtemel olduğunu açıkladı.

Afganistan'daki durumun komşu ülkeler, Türkiye ve Avrupa'ya yönelik sığınmacı sayısında artışa neden olabileceği ifade edilen raporda, Taliban iktidarında yaşanabilecek ekonomik sıkıntılara dikkat çekildi.

Afganistan'da geçen Ağustos ayında Taliban'ın iktidara gelmesinin ardından insani yardım dışındaki yardımların kesildiği ve yabancı varlıkların da büyük oranda dondurulduğu hatırlatılan raporda, bundan dolayı Afganistan'ın yardıma dayalı ekonomisinin "ciddi mali ve ödemeler dengesi krizleriyle" karşı karşıya olduğu belirtildi.