image

PeyamaKurd - Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) gelişmekte olan ülke ekonomilerine "zor zamanların" kapıda olduğu yönünde dikkat çekici bir uyarı geldi.

ABD Merkez Bankası Fed faiz artırımına dikkat çeken IMF, gelişmekte olan ülkelerin yüksek enflasyon ve kamu borçlarına dikkat çekerek çalkantılı bir döneme hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

DW’de yer alan habere göre, Fed faiz artırımına hazırlanırken, küresel ekonomik büyümenin Omicron varyantı nedeniyle yavaşlaması bekleniyor.

Aralık ortasında bu yana büyük bir hızla yayılan Omicron varyantı nedeniyle Covid vaka sayıları katlanarak artıyor. Omicron önceki varyantlara göre hastalığın daha hafif geçirilmesine neden olsa da ülkelerin vaka sayıları sebebiyle kısıtlamalara gitmesi ekonomilere darbe vuruyor.

IMF ekonomistleri "Bu durumun Fed'in daha hızlı parasal sıkılaştırmaya gitmesi ile kesişmesi riski düşünüldüğünde, gelişmekte olan ülke ekonomileri ekonomik türbülans potansiyeline karşı hazırlıklı olmalı" diyerek gelişmekte olan ülkelerin yüksek enflasyon ve kamu borcuyla da karşı karşıya olduğuna da dikkat çekti.

IMF bu ülkelerin küresel ekonomik büyümenin gerisinde kaldığını belirterek ek maliyetler konusunda daha duyarlı olabileceğini kaydetti.