image

PeyamaKurd - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomi üzerinden ‘faizlere’ ilişkin önemli bir açıklamada bulundu.

Avrupa Üniversite Enstitüsü tarafından düzenlenen "Birliğin Durumu" başlıklı video konferans etkinliğinde açıklamalarda bulunan Gergieva, 'dünyanın yükselen faiz oranlarına hazırlanması gerektiğini' belirtti.

IMF Başkanı, dünya ekonomisinin nisan ayında daha iyi bir tablo çizdiğini belirterek, yaz aylarında Avrupa Birliği'nin de aşılarla söz konusu iki ekonomiyi yakalamasını beklediklerini belirtti.

Toparlanmanın hızlanacağını dile getiren Georgieva, küresel ekonominin bu yıl yüzde 6 ve gelecek yıl yüzde 4,4 büyümesinin beklendiğini anımsattı.

Georgieva, belirsizliğin de yüksek olduğunun altını çizerek, "Bu işte birlikteyiz, bundan ancak birlikte çıkabiliriz." dedi.

Salgına karşı sağlanan politika desteğinin kaçınılmaz olarak geri çekilmesi gerekeceğini belirten Georgieva, bunun çok dikkatli yapılması gerektiğini vurguladı.

Georgieva, “Muhtemelen yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor. Özellikle ABD faiz oranlarını izlemek önemli, çünkü orada önemli bir hareket var” dedi.