image

PeyamaKurd - Uluslararası Para Fonu (IMF), üye ülkelere ayırdığı 650 milyar dolarlık paradan 6,4 milyar doları, rezervi ekside olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TCMB) aktarma kararı aldı.

IMF İcra Kurulu, Ağustosta gelmesi beklenen nihai onay sonrası Merkez Bankası brüt rezervlerine yaklaşık 6,4 milyar dolar eklenecek.

Bloomberg'in aktardığına göre, dün Kristalina Georgieva başkanlığında toplanan IMF İcra Kurulu, 25 üyenin tamamının oyuyla teklife onay verdi.

Teklif, pandemiyle mücadelede üye ülkelere yeni bir kaynak oluşturmayı öngörüyor.

Teklifin son olarak 190 üye ülkenin maliye bakanları ya da merkez bankası başkanlarının katılımıyla toplanacak guvernörler kurulunda nihai onayı alması bekleniyor.

TCMB'nin yükümlülükler hariç net rezervi ise ekside olmaya devam edecek.

650 milyar dolarlık IMF parası aktarımı, kurumun tarihinde üye ülkelere yaptığı en büyük kaynak aktarımı olacak. Küresel likiditeyi artırmayı hedefleyen IMF, esas olarak gelişen ve düşük gelirli ülkelerin borçlarını çevirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

“Merkez Bankası rezervi -57,3 seviyesinde”

18 Haziran itibarıyla TCMB'nin brüt 97,3, net 18,5 milyar dolar rezervi bulunuyor. Net rezervden swap ile bankalardan ödünç alınan döviz ve altınlar çıkarıldığında kalan rakam -47,9 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Bu rakamdan da Hazine'nin döviz ve altın varlıkları çıkarıldığında TCMB'nin net döviz pozisyonu -57,3 milyar dolarla tarihi düşük seviyelerde yer alıyor. Bu durum yaklaşık 8 aydır sürüyor.