image

PeyamaKurd - IMF, Tunus'la müzakerelere başlamaya hazır olduğunu duyurdu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), 4 milyar dolarlık kurtarma paketini elde etmek için çaba sarf eden Tunus ile aylar süren tartışmalardan sonra müzakerelere hazır olduğunu açıkladı.

IMF heyetiyle Tunus'u ziyaret eden Orta Doğu ve Orta Asya Direktörü Cihad Azur, konuya yönelik yaptığı açıklamada, Tunus'un vergi adaletini artırma, kamu hizmetindeki yüksek ücret faturasını sınırlandırma ve genele açık destek sistemi yerine fakirlere aktarım sağlama üzerinden kamu maliyesindeki dengesizliği zaman kaybı yaşamadan çözmesi gerektiğini aktardı.

Cihad Azur, makroekonomik istikrarı sağlamak için büyük ekonomik dengesizlikleri sınırlayıp devletin zarar eden şirketlerinde reform yapması gerektiğini belirtti.

Azur, son olarak Tunus'ta duyurulan hükümet reformu programını memnuniyetle karşıladıklarını kaydederek, kapsamlı ekonomik kalkınma için Tunus'taki imkânların önünü açmaya yardımcı olacak istihdam dolu özel sektör yatırımlarının önünde ekonomik açılım ve rekabetin güçlendirilmesinin artık zorunlu ihtiyaç halini aldığına dikkat çekti.

IMF ile Tunus hükümeti arasında şubat ayından bu yana devam eden görüşmelerde, IMF tarafı vereceği 4 milyar dolarlık finansal destek için "temel gıda maddelerine uygulanan sübvansiyonun kaldırılması ve kamudaki harcamaların azaltılmasını" da içeren bir dizi reformu şart koşuyor.